Baník si vynutil pokutové kopy, postup do semifinále však slaví Koráb

25/05/2022, 00:04SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Praha – Před rokem se do semifinále play-off Superligy malého fotbalu dostaly tři celky z východní skupiny a jediný ze západu. Tentokrát je situace opačná. Převahu tří západních týmů v nejlepší čtyřce celostátní soutěže dokonal SC Koráb Praha, který vyřadil MF Baník Ostrava.

Tomáš Jurčík z Korábu (u míče) v utkání proti Baníku Ostrava. Foto: Ostravský Zábřeh
Tomáš Jurčík z Korábu (u míče) v utkání proti Baníku Ostrava. Foto: Ostravský Zábřeh

Rozhodnout ovšem musely až pokutové kopy. Baník zvládl odvetné utkání v Praze a zvítězil 5:3. V prodloužení branka nepadla, v penaltovém rozstřelu pak zvítězil Koráb 5:3. „Naštěstí dali všichni naši hráči, zatímco třetí ostravský kopající trefil vnitřní stranu tyčky, takže jsme měli štěstí. Raději jsem se ani nedíval na všechny penalty, viděl jsem tři z pěti. S trenérem Koťasem (Jakub Kotek – pozn. red.) jsme se střídali, jednou koukal on, jednou já. Je to vabank, naštěstí jsme šťastnější,“ oddechl si pražský kapitán Tomáš Jurčík.

Vítěznou penaltu Korábu si připsal Pavel Slánský. V pokutových kopech neuspěl hostující Jakub Schmutz, který předtím v utkání zaznamenal hattrick. „Dával k tyči a gólman šel na druhou stranu, chyběl kousek, aby si to srazil do branky. Neměli jsme štěstí, ale určitě šlo utkání rozseknout v prodloužení. Nevím, možná jsme se báli hrát dopředu, snažili jsme se nedostat gól, potom by se to těžko otáčelo. Penalty jsou prostě loterie, člověk špatně kopne, gólman zachytá dobře,“ krčil rameny ostravský útočník Jakub Vrabec. „Sám jsem si na penaltu netroufl,“ přiznal.

Baník úvodní čtvrtfinále na svém hřišti prohrál 0:2, takže do odvety vrhl veškeré síly. Na hřišti Korábu vedl od jedenácté minuty, kdy poprvé udeřil Schmutz. Za deset minut sice srovnal František Kotek, jenže krátce před pauzou zase vrátil hostům vedení Schmutz a ve 32. minutě vedla Ostrava o dva góly, když se prosadil Jakub Ševčík. „Náš výkon trošičku kalí dojem, protože jsme se dlouho na utkání připravovali. Věděli jsme, že cesta z Ostravy do Prahy není jednoduchá, jak se přijede, hned se hraje. Chtěli jsme na Ostravu vlétnout, jenže opak byl pravdou, hosté vletěli na nás, byli dostatečně důrazní, moc jsme se nechali,“ uznal pražský obránce Jurčík.

Hosté už si vedení v normální hrací době pohlídali. Na snížení Slánského odpověděl Jakub Vrabec, když Koráb přiblížil na dostřel David Macháček, odskočil Baník zásluhou Schmutze na 5:3. „Zaslouženě vyhráli v základní části. Když jsme se přiblížili o gól, dali hned taky, což nás vždycky shodilo dolů. Před prodloužením jsme si řekli, že musíme začít hrát úplně jinak, že takhle to nenecháme. Od té doby jsme začali běhat a věděli jsme, že jim síla musí dojít, protože běhali celý zápas a byli lepší důrazem i fyzicky. Taky mi přišlo, že hosté něco změnili, v prodloužení se najednou báli o výsledek. Naskytla se nám obrovská gólovka, když šel Machy (David Macháček – pozn. red.) sám na gólmana, který mu přihrál, ale nedal. Chodily nákopy z obou stran, ale žádný gól nepadl,“ líčil Jurčík.

V pokutových kopech se radoval Koráb, který slaví historický postup do semifinále. „Doma jsme prohráli 0:2, ale to nebyl výsledek, který by si zápas zasloužil. Spálíme hodně šancí a dostaneme takové góly… Chtěli jsme na Prahu vletět a ukázat sílu týmu, i když jsme nebyli v plné sestavě. Věřím, že trenér (Tomáš Sysala – pozn. red.) je spokojený a lidi si to užili, my taky. Šli jsme utkání vyhrát a zvítězili jsme, bohužel penalty jsou nevyzpytatelné. Hráli jsme dobře, jen nám prostě chybělo na konci štěstí,“ litoval Vrabec.

Koráb narazí v semifinále play-off na obhájce titulu z Brna. „Už to bereme trochu jinak, v uvozovkách nemusíme. Přijde mi, že s Ostravou byl tlak jiný, procentuálně se možná šedesát na čtyřicet věřilo nám, byli jsme pod větším tlakem. Teď bude menší. Můžeme něco ukázat, ale musíme hrát jinak, takhle bychom dostali deset branek. Všiml jsem si, že se na zápas přijeli kouknout Patrik Levčík s brněnským trenérem, trochu studovali utkání. Začínáme doma, kde je menší hřiště, bude to hodně o soubojích. Pro nás je super, že jsme mezi čtyřmi nejlepšími, i kdybychom prohrávali, furt si zahrajeme o medaili. Chceme překvapit, Příbram taky dokázala za dva zápasy vstřelit Brnu šest gólů, takže se to dá. Dáme trénink, koukneme se na video a zkusíme to,“ nabádal Jurčík.

Ostravě sezona končí stejně jako loni ve čtvrtfinále. „Určitě je to úspěch. Tým se pořád nějakým způsobem lepší, když někdo nemůže, třeba klíčoví hráči, jsou tu kluci ochotní zaskočit a taky hodně kvalitní. Myslím, že se nemáme za co stydět, stejně tak minulá sezona byla dobrá,“ dodal Vrabec.

SC Koráb Praha – MF Banik Ostrava 3:5 (1:2), pokutové kopy 5:3

Branky a nahrávky: 21. F. Kotek, 39. Slánský (Nový), 54. Macháček, rozhodující penalta Slánský – 11. Schmutz (Frébort), 27. Schmutz (M. Moučka), 32. Ševčík, 51. Vrabec (Frébort), 55. Schmutz (Bělíček). Rozhodčí: P. Kubečka – F. Novotný. ŽK: Špaček, Hulinský – Vrabec, Murín, Schmutz. První zápas 2:0, postupuje Koráb.

SC Koráb Praha: Jakub Stehno – Jakub Nový, Tomáš Rothe, Jan Špaček, František Kotek, Pavel Slánský, Matěj Jahoda, Michal Vávra, David Macháček, Martin Bláha, Tomáš Jurčík (C), Petr Hulinský, Kryštof Petr.

MF Baník Ostrava: Mário Murín (Ondřej Kreibich) – Václav Potůček (C), Jakub Ševčík, Jakub Schmutz, Matěj Moučka, Martin Gaži, Jaromír Frébort, Jakub Vrabec, Tomáš Bělíček.