Dosud se nikdy nepotkaly. Teď na sebe Baník a Koráb narazí v play-off

15/05/2022, 21:44SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Ostrava, Praha – V minulé sezoně teprve rozšířily účastníky Superligy malého fotbalu a v tomto ročníku si oba týmy zahrají play-off. MF Baník Ostrava a SC Koráb Praha se střetnou ve čtvrtfinále celostátní soutěže, dosud se spolu přitom neutkaly.

A oba touží po postupu do elitní čtyřky soutěže. Pražský Koráb obsadil v základní části druhou pozici v západní skupině, ostravský Baník skončil třetí ve východní skupině. „Jak jsem řekl před sezonou, máme na to se porvat o semifinále. A je to tu. Čtvrtfinále z druhého místa, které asi před začátkem ročníku nikdo nečekal. Dvakrát remíza s městským rivalem, který letos hraje velice dobře a ztratil pouze s námi. U nás panuje s průběhem sezony naprostá spokojenost a teď zbývá dokončit plán, o to semifinále se porvat a zabojovat o placku,“ burcoval pražský kouč Jakub Kotek.

Jenže ani Baník nehodlá končit sezonu, ve čtvrtfinále skončil před rokem, když nestačil na Most. „Chceme postoupit v play-off co nejdále. Cíl je postoupit do finále a najít zbraň na finálového soupeře. Pokud bychom neprošli přes první kolo play-off, bude to velké zklamání,“ prohlásil ostravský trenér Tomáš Sysala.

V deseti kolech základní části posbíral Koráb o deset bodů víc než Baník, takže papírové předpoklady jsou na straně nováčka v play-off. „Každý zápas začíná 0:0, takže jsou šance padesát na padesát. Statistiky hovoří, že bychom měli být lehkým favoritem dvojzápasu, ale zdání může klamat a kdo Superligu zažil nebo ji víc sleduje, tak ví, že se západní skupina od východní strašně liší. A tak statistika ze základní části nemusí hrát roli. Vše se uvidí na hřišti. Každopádně věřím, že na konci budeme slavit postup mezi nejlepší čtyřku,“ přál si Kotek.

Baník v loňském čtvrtfinále doma uhrál remízu 3:3, ovšem v Mostě padl 3:6 a sezona mu skončila. Nabyté zkušenosti však může zužitkovat. „My i pražský celek jsme postoupili do play-off. To samo o sobě svědčí o tom, že šance obou týmů jsou vyrovnané. V play-off nikdy nevíte. Stále se říká, že to je jiná soutěž. Zní to jako klišé, ale prostě je to tak. Nechci alibisticky říkat, že soupeř je favorit. Určitě chceme vyhrát a postoupit do dalšího kola,“ sdělil ostravský stratég.

Baník má v úvodním kole výhodu domácího prostředí, Koráb přivítá v pondělí v osm hodin večer. „Každý z nás ví, jak Ostraváci přistupují všeobecně ke všem sportům. Čeká nás urputný soupeř, který nevypustí jediný souboj. Navíc na Ostravu chodí občas i početná základna fanoušků, kteří když dorazí, mohou být pro domácí takové další plíce navíc. Na soupeře máme nějaké věci, které by mohly platit, ale ty si nechám pro sebe,“ zůstal tajemný Kotek.

Přestože jeho svěřence čeká dlouhý výjezd, fotbalisté Korábu si jej nenechají ujít. „Určitě jsme na čtvrtfinále připraveni. I když máme nějaké absence, taky máme široký kádr a klobouk dolů před hráči, kteří byli ochotni si zařídit dvoudenní výjezd do Ostravy,“ řekl pražský kouč.

Ani domácí nehlásí výrazné oslabení. „Na play-off jsme se snažili co nejlépe připravit. Bohužel momentálně máme některé hráče zraněné, ale rozhodně nejsme jediní, kdo řeší neúplnou soupisku. Nicméně základ týmu je připraven a uvidíme, kdo ze zraněných se stihne ještě vrátit do hry,“ přiblížil ostravský trenér.

Byť oba týmy nehrají Superligu malého fotbalu dlouho, přesto některé individuální výkony i za tu doby vyčnívají. Střelecky obě mužstva v tomto ročníku táhnou osmigóloví střelci, v dresu Korábu David Macháček, za Baník zase Jakub Ševčík. „Zaměříme se zejména na nejlepší střelce soupeře a musíme samozřejmě precizně bránit. Myslím si, že by mohla na soupeře platit hra s brankářem, kterou často využíváme. To je naše velká zbraň. Myslím, že jim dochází síly v závěru zápasu. Toho chceme také využít,“ podotkl Sysala.

Baník a Koráb se na trávníku ještě nikdy nepotkaly, takže to bude zajímavá konfrontace. „Řekl bych, že soupeř nemá vyloženě největší hvězdy. Spíš hraje jako celek, který pak dokáže být nepříjemný, ale naživo jsem jej hrát neviděl, takže se to těžko soudí. Možná by to mohl být nejlepší střelec Ševčík, naši kluci si však dokážou poradit s kýmkoli, kdo proti nim nastoupí. Takže spoléhám na naši obranu, která v sezoně fungovala velice dobře,“ uvedl Kotek.