Laňka září v mosteckém dresu. Kluci vidí, že makám a nejsem machýrek, říká

13/04/2023, 18:07SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Most – Ve čtyřech zápasech Superligy malého fotbalu stihl deset branek a čtyři asistence. Čísla Denise Laňky jsou víc než výmluvná a jeho výkony v mosteckém dresu neunikly stavitelům českého národního týmu, kteří jen nominovali na mezinárodní turnaj v ázerbájdžánském Baku.

Denis Laňka.
Denis Laňka.

Pětadvacetiletý fotbalista se na premiéru v národním týmu těší, silně obsazený turnaj se koná od 1. do 6. května. „Odmala mám největší cíle, což platí i v malém fotbale. Samozřejmě jsem rád za nominaci, reprezentovat Českou republiku v jakémkoli sportu je čest,“ říká Laňka.

Přestože Superligu malého fotbalu začal hrát až na podzim, má k tomuto odvětví blízko. „Myslím, že malý fotbal i futsal mi jdou líp než velký fotbal. Nejdu do neznáma, hraju ho už dlouho. Co se týče kluků, jsem dost kolektivní, takže mi vůbec nevadí, že některé v reprezentaci neznám. Rád je poznám,“ vyhlíží cestu do Baku.

Stylu hry ofenzivního fotbalisty vyhovuje menší hřiště. „Malý fotbal je o důrazu a vynikají technické individuality. Ve velkém fotbalu jsem kolikrát bojoval s českým systémem, kde v uvozovkách umírají techničtí fotbalisté. Moderní fotbal je taková atletika, v malém je to něco jiného, důležitá je individuální technika, hra jeden na jednoho, což znamená víc než fyzická připravenost. Samozřejmě musíme být i po této stránce nachystaní, ale líbí se mi, že malý fotbal je pestrý a vynikají dobří fotbalisté na balonu. Myslím, že mě to trochu zdobilo,“ srovnává Laňka, který v nejvyšší české fotbalové soutěži odehrál sedmadvacet duelů za Příbram a Teplice.

V dresu Mostu naskočil do čtyř superligových utkání této sezony a v každém aspoň jednou skóroval. „Trenéři mi nechávají volnou ruku, vědí, že fotbal hraju odmala, takže když jsem do týmu přišel, žádné úkoly jsem nedostal. Viděli asi po prvním zápase, že mi nemusejí nic říkat, nějaké pokyny tam jsou, ale myslím, že hru dokážu cítit, rozpoznat kdy přihrát, kdy jít jeden na jednoho. To, že dávám góly, vyplynulo z celkové situace mužstva,“ přemítá Laňka.

Nejvíc se mu dařilo proti Plzni. Na podzim při výhře 13:3 skóroval pětkrát a na dvě trefy nahrál, v prvním jarním kole při vítězství 4:3 v Plzni nasázel hattrick a na poslední branku nahrál. „Asi to byl můj zápas, všichni však odevzdali týmový výkon, nechci chválit sebe, ale i kluky. Pomohl nám Filip Gedeon, který mi dva góly připravil. Branek jsem dal za ty zápasy dost, nějakým způsobem jsem se v malém fotbale našel. V Mostě mi to sedlo, je tam parta dobrých kluků, kteří mě dobře přijali. Vidí, že makám a nejsem žádný machýrek, který si přišel jen zahrát,“ líčí mostecký tahoun.

S týmem má velké ambice. Touží po titulu v Superlize malého fotbalu. „Nejvíc mě baví vyhrávat a kamkoli přijdu, vždy jdu vyhrát. Už na začátku, když jsem přišel do skupiny kluků z Mostu, jsem řekl, že letos titul uděláme. To slibuji, i kdybych měl sežrat balon. Věřím tomu a všichni do toho dáme maximum. Hraju soutěž první rok a vidím, že můžeme porazit kohokoli,“ prohlašuje.

Severočeši mají jistý postup do play-off, dvě kola před koncem základní části jsou v západní skupině čtvrtí a ztrácí jen tři body na vedoucí Příbram. „Prohráli jsme jen tři zápasy a na těch jsem zrovna nebyl. Myslím, že jsem i štístko pro kluky, umím rozhodnout utkání. Jsem přesvědčený, že na to máme. Budu zklamaný, když titul nebude, natolik věřím i klukům v Mostě, jak jsou dobří fotbalisté. Doufám, že letos ho uděláme,“ přeje si Laňka.