Most v úvodním semifinále dominoval, ovšem do odvety v Olomouci půjde bez Laňky

05/06/2023, 21:43SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Most – Vysokým vítězstvím vstoupil do semifinále Superligy malého fotbalu Most, který na domácím hřišti přestřílel Olomouc Mighty Ducks 8:2. Severočeši zdvojnásobili skóre v poslední pětiminutovce, když se Hanáci pustili do power play.

Denis Laňka (vlevo) zaznamenal další hattrick. Foto: Markéta Křížová
Denis Laňka (vlevo) zaznamenal další hattrick. Foto: Markéta Křížová

V první části dvojutkání tak Most jasně dominoval. „Nechci být moc sebevědomý, ale myslím si, že jsme Olomouc jednoznačně přehráli ve všech směrech. Byli jsme lepší a kdybychom proměnili všechny šance, co jsme měli, skončil zápas daleko větší rozdílem,“ podotkl mostecký kanonýr Denis Laňka.

Ten se na výhře podílel hattrickem a dvěma asistencemi. „Celou sezonu mi to kluci ulehčují, že dávám spoustu gólů, je zásluha především mužstva. Hrajeme týmově, z toho vyplývá, že střílím tolik branek,“ chválil spoluhráče.

Přestože si Mocní kačeři odvezli osmibrankový příděl, našli na úvodním semifinále také pozitiva. „Vzhledem k tomu, že v sestavě kvůli zraněním či nemocem museli nastoupit hráči širšího výběru, chtěli jsme hrát defenzivní fotbal ze zajištěné obrany, což se nám celkem povedlo. Hrozili jsme z brejků, měli jsme dobré náznaky, které jsme třeba nedotáhli do konce. Výsledek vypadá hrozně, ale za stavu 4:2 jsme šli do power play, někteří kluci s námi nejsou zvyklí hrát, dělali jsme taktické i individuální chyby, které soupeř potrestal. Dohrával situace do prázdné branky, proto to tak vypadá. Přitom si myslím, že herně jsme ostudu neudělali, byli jsme důstojným soupeřem,“ uvedl olomoucký zadák Michal Galus.

První půli ovládl Most 2:1 po brankách Pavla Exnera a Daniila Dolečka, za hosty tři minuty před přestávkou snížil Patrik Hořava. Po pauze se dvakrát prosadil Laňka a Olomouc ve 46. minutě už jen snížila zásluhou Jan Šuby. Laňka pak zkompletoval hattrick, stejně jako Doleček, skóre uzavřel Jiří Formánek.

Nejproduktivnější hráč soutěže Laňka prokázal, proč je největší mosteckou hrozbou. „Věděli jsme, že je nejlepší střelec, ale je to nadstandardní hráč a svoji příležitost si najde,“ uznal Galus.

Hanáky může těšit, že v odvetě je zlobit nebude, protože už ve třetí minutě uviděl žlutou kartu. Třetí v sezoně a má stopku. „To byla jediná kaňka na tom zápase. Nemohu nastoupit a je to velká škoda, protože celou sezonu na tom makám a rozhodčí mi dá takovou žlutou… Věřím, že kluci odvetu zvládnou i beze mě a pojedeme do Českého Dubu na Superfinále. První zápas s Olomoucí jsme byli jednoznačně lepší a znovu chceme vyhrát vysokým rozdílem,“ prohlásil Laňka.

Odveta je na program v pondělí 12. června od půl osmé večer v Olomouci. „Víme, na co se připravit a určitě nebudeme outsider. S Prahou jsme taky prohráli první zápas a výhoda domácího utkání teď bude na naší straně, jsme tam lepší. Uvidíme, v jaké Most přijede sestavě,“ upozornil Galus.

Mostecký snajpr Laňka každopádně potvrzuje v Superlize malého fotbalu své kvality, stejně jako v reprezentaci, když se stal nejlepším střelcem mezinárodního turnaje v Baku. „Na začátku jsem klukům v Mostě řekl, že kam přijdu, tam chci vyhrávat tituly a individuální ceny. Myslím, že zatím celý tým šlape, jak má, scházíme se na domácí i venkovní zápasy ve velkém počtu. Stojím si za tím, že Most letos urve vítězství. A doufám, že dostanu i nějaké individuální ocenění, protože si myslím, že podobnou sezonu, jakou jsem udělal letos, tady dlouho nikdo neudělá. Samozřejmě jde o týmový sport, za individuální ocenění z osmdesáti procent vděčím týmu, ale mám nejvíc bodů v produktivitě i gólů, takže doufám, že cena nebude jen jedna. Samozřejmě s titulem bude i jedna zadostiučinění, protože jsem klukům slíbil, že letos všichni společně dotáhneme Most k prvnímu místu,“ doplnil Laňka.

Most – Olomouc Mighty Ducks 8:2 (2:1)
Branky a nahrávky: 19. Exner (Kasal), 25. Doleček (Laňka), 34. Laňka (Doleček), 42. Laňka (Kasal), 56. Doleček (Klíma), 56. Doleček, 58. Laňka, 59. Formánek (Laňka) – 27. Hořava (Vychodil), 46. Šuba (Kmínek). Rozhodčí: P. Kubečka – Šik. ŽK: Laňka, Polák – Liška.
Most: Ondřej Bíro (C) – Jiří Formánek, Daniel Klíma, Jakub Polák, Tomáš Zetka, Daniil Doleček, Daniel Kasal, Václav Šlégr, Vít Popelka, Denis Laňka, Antonín Harzer, Pavel Exner.
Olomouc Mighty Ducks: Marek Kalina (Tomáš Zeman) – Michal Galus, Patrik Hořava, Martin Liška, Jan Šuba, Filip Kmínek, Vilém Waclawik, Lukáš Vychodil, Tomáš Režný (C), Lukáš Grulich.