Motá se před brankou a dává góly. Novotný střelecky táhne Olomouc

15/12/2023, 17:11SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Olomouc – Na konci minulé sezony prožívali smutek. Hráči Olomouce Mighty Ducks prohráli zápas o bronz s Jihlavou Miners 3:8 a zbyla na ně v Superlize malého fotbalu nepopulární čtvrtá příčka. V novém ročníku celostátní soutěže dělají maximum, aby si zklamání vynahradili.

Adam Novotný (v modrém) dal ve dvou zápasech proti Jihlavě osm gólů. Foto: Petr Jureček
Adam Novotný (v modrém) dal ve dvou zápasech proti Jihlavě osm gólů. Foto: Petr Jureček

Po podzimní části vedou Mocní kačeři tabulku východní skupiny o bod před Pardubicemi. „Ambice samozřejmě máme vyšší, když jsme v minulé sezoně smolně prohráli o třetí místo a byla z toho brambora. Kdy jindy si máme jít pro medaili než letos? Přinejlepším se chceme dostat do finále a pak je jedno, s kým si to rozdáme. Jsou tam kvalitní týmy, ať už jde o Most nebo Prahu,“ líčil olomoucký útočník Adam Novotný.

Hanáci ze sedmi podzimních utkání zvítězili pětkrát, jednou v prodloužení. Prohráli jen oba duely s Pardubicemi, doma 3:6 a venku 3:4. „Vždycky můžou být výsledky lepší, každý zápas je jiný, někdy je jednodušší, jindy je získat tři body složitější. V celkovém ohledu však můžeme být spokojení, když jsme první,“ usmál se jedenatřicetiletý Novotný. „Doma jsme silní, tam je to jednodušší,“ doplnil.

Ten se v šesti podzimních utkáních prosadil gólově dvanáctkrát, k tomu přidal čtyři asistence. V pořadí kanonýrů soutěže jsou před ním jen dvacetigólový Ondřej Paděra z Blanenska a Daniel Žížaly z Hanspaulky Praha se sedmnácti trefami. Novotný se nejvíc „vyřádil“ na Jihlavě. Olomouc zdolala svého přemožitele z bitvy o bronz nejprve doma 8:4 a na závěr podzimní části na jejím hřišti 7:3. Novotný dal pokaždé čtyři góly. „Jihlavu jsme přejeli, osobně mi to taky sedlo hodně,“ podotkl.

V minulém ročníku naskočil jen do tří utkání, na podzim už nastupoval v olomouckém dresu pravidelně. „Začal jsem se Superligou minulou sezonu, ale na venkovní zápasy se mi vůbec nedařilo dostat, měl jsem na prvním místě velký fotbal v Rakousku, navíc jsem nebyl moc fit po zranění kotníku, nebylo to úplně ono. Když se hrála Superliga v pondělí, po víkendu jsem byl většinou nakopaný a těžko jsem se dával do kupy. Hrával jsem taky často první ligu malého fotbalu u nás v Olomouci za United Players. Před novou sezonou jsem si to však přehodnotil v hlavě a upřednostnil Superligu. Baví mě víc a je tam vidět velká kvalita,“ popsal Novotný.

Na hrotu výběru Mighty Ducks rozhodně představuje výraznou hrozbu. „Jsem typ hráče, který se motá pořád v brankovišti kolem gólmana, u jedné nebo druhé tyčky a čekám, že se míč odrazí od brankáře, obránce. Číhám, kolikrát je to hodně o štěstí, kterému se musí jít naproti. Často míč doklepnu, nejsem lídr jen já, že dávám góly a asistence. Je to práce všech a když uspějeme, bude to týmový úspěch, od něho se odvíjí individuální,“ prohlásil.

Spoluhráči už zjistili, v čem je pro mužstvo platný. „První sezonu jsem odehrál tři zápasy, kluci mě tak nevyužívali, nebo mi nevěřili. Teď chodím pravidelně a když vidí, že tam jsem, jen zakončují. Počítám, co se může stát, ovšem balon je kulatý a nikdy nevíte, kam se odrazí,“ sdělil.

Přestože Olomouc po podzimní části vede tabulku východní skupiny, pořád má na čem pracovat. „Problém máme jako většina mančaftů ve složení na venkovní utkání. S trenérem Zemanem na tom chceme zapracovat a bavili jsme se, že uděláme menší soustředění. Na dva, tři dny, abychom se stmelili před jarem a zahráli si přátelák buď s tamním týmem, nebo superligovým, se kterým už jsme dvakrát hráli. Pokusíme se víc nabudit na jaro, ať se dostaneme do fazony jako na podzim, který jsme uzavřeli slušně,“ přiblížil Novotný plán pro zimní přestávku.