Situace ve východní skupině: Blanensko má nejlepší pozici, do play-off chtějí všichni

03/04/2022, 23:36SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Brno – V nezvyklé podobě se nachází tabulka východní skupiny Superligy malého fotbalu před jejím jarním startem. Na čele totiž není dlouhodobý brněnský vládce, nýbrž jeho podzimní přemožitel Blanensko.

Svěřenci hrajícího kouče Ondřeje Paděry začínají jaro s Jihlavou v pondělí v sedm hodin večer v areálu Červená zahrada Boskovicích. „Všichni už se moc těšíme a věřím, že jsme dobře nachystaní. Vstup do jara bude moc důležitý. Čeká nás velmi silná Jihlava, ale uděláme vše pro to, aby body zůstaly doma. Nové tváře žádné nemáme. Jsem moc rád, že nikdo neskončil a tým zůstal pohromadě,“ pronesl český reprezentant Paděra.

Blanensko má na čele pouze jednobodový náskok před Brnem. Bronzový celek uplynulého ročníku vidí jasný cíl. „Dobře si uvědomujeme sílu našich soupeřů a jakékoli umístění na medailových pozicích by se dalo brát jako úspěch. Každopádně všichni jsme hladoví po titulu. Sezonu máme rozehranou skvěle, ale víme, že v play-off se může stát cokoli. Jsem však přesvědčený, že když budeme všichni zdraví a budeme se scházet v sestavě jako na podzim, tak Superligu letos můžeme vyhrát. Superfinále je v červnu opět v Boskovicích a uděláme vše pro to, abychom titul před naším skvělým publikem slavili,“ prohlásil blanenský kouč i kapitán.

Jenže obhájce titulu a čtyřnásobný český šampion z Brna pořád platí za největšího adepta na další triumf. „Přestávka byla dlouhá, ale jsme nachystaní. Měli jsme tréninky, kde jsme si zopakovali, co hrajeme a těšíme se. Kádr bude stejný, těžíme ze silného základu, co máme, vždycky jede deset lidí na zápas. Do budoucna bych rád zapojil kluky z kategorie do třiadvaceti let, jeden zápas už na podzim odehráli Tofl či Slováček, mají perspektivu. Máme ovšem mužstvo v dobrém fotbalovém věku a není důvod dělat změny,“ uvedl brněnský kouč Zdeněk Táborský.

Do jarní části získal jeho tým staronovou posilu, uzdravil se totiž kapitán a nejlepší hráč loňského Superfinále Tomáš Pospiš, který promarodil celý podzim. Brno v pondělí od půl osmé večer nastoupí na hřišti Pamako Pardubice.

V posledním podzimním utkání Brňané podlehli na domácím hřišti Blanensku 2:5, ale z toho si těžkou hlavu nedělají. „Nijak nám to nenarušilo plány. Hosté byli lepší, někdy by nás stejně někdo porazil, drželi jsme neuvěřitelnou sérii,“ připomněl Táborský neporazitelnost, která trvala 25 utkání. „Zápas s Blanenskem byl dlouho vyrovnaný, podobně jako na jeho hřišti, kde jsme vyhráli 5:2, nešlo o přesvědčivou výhru. Bylo to o gól, při power play jsme nastřelili tyčku, z protiútoku jsme v padesáté deváté minutě dostali branku a na konci ještě jednu,“ vracel se k derby brněnský trenér.

V loňském play-off jeho svěřenci Blanensko porazili, v semifinále 3:1. Potkají se letos jihomoravští rivalové ve finále? „Před námi jsou tři kola a stát se může cokoli, chceme postoupit minimálně ze druhé pozice do play-off, což bude vrchol sezony a nedá se kalkulovat. Po čtvrtfinále jej přeruší mistrovství Evropy, což potenciálně může ovlivnit mužstva s víc reprezentanty, když se vrátí v součtu s kempem třeba po deseti dnech, můžou šlapat vodu, ale s tím si musíme poradit. Play-off je ještě daleko a neřešíme ho,“ dodal Táborský.

Velmi blízko jistotě vyřazovací fáze je Olomouc Mighty Ducks, která se nachází na třetí pozici východní skupiny. „Nachystaní jsme a už se těšíme, co jarní část sezony přinese. Nové tváře po dlouhé době nepřivádíme žádné, tým se v poslední době dostatečně stabilizoval. Spokojeni bychom byli s umístěním na bedně,“ vzkázal olomoucký trenér Tomáš Zeman.

Hanáci mají v tabulce dvoubodový náskok před MF Baník Ostrava, se kterým se utkají na domácím hřišti v Hněvotíně v pondělí od sedmi hodin večer. „Bohužel letošní sezona se u nás rozjíždí opravdu pomalu, co se týče tréninkové přípravy. Hráči se zatím chystají ve svých klubech a individuálně. Společné tréninky plánujeme od příštího týdne. Momentálně je bohužel i hodně hráčů mimo hru ze zdravotních důvodů,“ uvedl ostravský trenér Tomáš Sysala.

Žádného nováčka zatím neavizuje. „Hodně nových hráčů jsme úspěšně vyzkoušeli na podzim. Pokud by se ještě objevil hráč, který by opravdu výjimečně zapadal do sestavy, pak bychom ještě kádr upravili. Ale zatím budeme hrát s osvědčenými fotbalisty, které jsme vyzkoušeli na podzim, a upravovat detaily v sestavě i hře,“ doplnil.

Baník dělí od páté Jihlavy čtyři body. „Od začátku, kdy jsme vstoupili do soutěže, jsme měli vysoké cíle potvrzované kvalitní hrou a od nich ustupovat nechceme. Nechceme být hůře než třetí. Horší umístění by bylo zklamání,“ sdělil Sysala.

Jihlava si připsala na podzim jen dvě vítězství v sedmi kolech a také jednu kontumaci. Obhájce stříbra musí zabrat, pokud chce do play-off. „Sezona se pro nás nevyvinula zrovna skvěle. V posledních třech zápasech se zkusíme porvat o nejlepší výsledky. Chceme pomalu pracovat na přestavbě kádru, tak k tomu tři duely využijeme. Jediná spokojenost by byla, kdybychom se dopracovali na postupovou příčku do čtvrtfinále, což bude ale velmi těžký oříšek,“ odtušil jihlavský kouč Ondřej Lapeš.

Ve zbytku základní části patrně nasadí i nováčky. „Nových tváří není tolik, ale chceme zkoušet nové hráče postupně, aby to mělo návaznost. Myslím, že jsme nachystaní. V Jihlavě už máme něco odehráno, takže kluci už si na jaře na malý fotbal znovu přivykli,“ dodal Lapeš.

Tabulku východní superligové skupiny uzavírá s pouhými třemi body Pamako Pardubice. „Pokusíme se ještě dostat do play-off, první zápas rozhodne,“ připomněl pardubický kouč Miroslav Kaluža domácí duel s Brnem. Na čtvrtou Ostravu ztrácí jeho výběr pět bodů.

Do jarní části nově nasadí nadějného mladíka Martina Hrušku. „Minulé pondělí jsme odehráli generálku na jarní část sezony s reprezentací malého fotbalu, se kterou jsem byl spokojen. Viděl jsem hráče po dlouhé době, zápas mi ukázal, že v zimním období nezaháleli. Jsme připraveni a natěšení na jarní boje,“ řekl Kaluža.

Souboje Blanenska s Brnem vždy provází třaskavá atmosféra.<br>Souboje Blanenska s Brnem vždy provází třaskavá atmosféra.<br>