V Brně začnou superligové kvalifikace hráčů do osmi a deseti let, pokračují v Praze

25/10/2022, 20:50SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Brno, Praha – Už i nejmenším hráčům malého fotbalu startují kvalifikace, na jejichž konci se ti nejlepší podívají do Superfinále. Ve středu v Brně se utkají hráči Superligy do osmi a do deseti let, které v pátek pokračují v pražském areálu ABC Braník.

Titul v kategorii hráčů do osmi let obhajuje Hanspaulka Praha (v červeném). Foto: Jaroslav Kocián
Titul v kategorii hráčů do osmi let obhajuje Hanspaulka Praha (v červeném). Foto: Jaroslav Kocián

Už v loňském ročníku se ukázalo jako dobrá cesta, že si kvalifikace zahrají také nejmenší děti. „Určitě ano, i když ze začátku jsem od toho moc neočekával. Líbí se mi, jak momentálně fungují kluby a jak ti nejmenší prckové budou letos už hrát o úroveň víš. Dokonce se na soupiskách objevují i děvčata, a to je také dobře,“ pochvaluje si Petr Brejla, sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky.

V kategorii hráčů do osmi let k Brnu a Olomouci ve východní skupině přibyly výběry Pardubic a Blanenska, na západě se k pražským týmům Hanspaulky a Korábu nově přidaly Příbram a Plzeň. Naopak schází Karlovy Vary.

V kategorii do deseti let se k Brnu a Olomouci přiřadily Pardubice, na západě Hanspaulku, Koráb a Rytíře Plzeň doplnila Příbram, která nahradila Karlovy Vary. „Asociace každoročně před sezonou vypisuje jednotlivé kategorie celostátních systémových soutěží, kdy je potřeba splnit nějaké podmínky proto, aby se klub mohl do takových soutěží přihlásit. Ne úplně každému se podaří nakonec získat licenci. Nicméně jsem rád, že se zvyšuje počet týmů, kterým se to daří,“ těší Brejlu.

Malí fotbalisté a fotbalistky mají stejné podmínky jako hráči v dospělých kategoriích. „V herním systému žádný rozdíl neděláme a vždy zajišťujeme dětem stejný komfort jako dospělým. Tyto zápasy rozhodují kvalifikovaní rozhodčí s licencí, dle pravidel malého fotbalu. Na místě je delegát, zdravotník, podavači míčů a tak dále. Rozdíl je až v tom, že pro děti připravujeme jiné možnosti občerstvení, menší porce, menší pití. A zajišťujeme více parkovacích míst, protože s dětmi dorazí i mnoho rodičů,“ přiblížil sportovně-technický ředitel.

V jarní části kvalifikací se pak děti dočkají i bonusu. „Vždy připravíme pro kluky a holky i nějaké dárky od našeho partnera Macron, aby měli vzpomínku. Celkově je to ale hlavně radost. Děti si zahrají, rodiče fandí a máme dobrý pocit, že děláme něco užitečného a prospěšného. A taky sledujeme, z koho se časem stane nový Paděra,“ zmínil Brejla nejlepšího kanonýra v historii Superligy malého fotbalu i české reprezentace Ondřeje Paděru.

Středeční program v Brně startuje v půl jedenácté dopoledne, páteční v Praze už v deset. Mistrovský titul v obou kategoriích obhajuje pražská Hanspaulka.