Váňa v letošní premiéře uhlídal Paděru a k výhře Baníku pomohl čtyřmi body

19/10/2022, 20:03SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Ostrava – Aby nejlepší kanonýr v historii české reprezentace i Superligy malého fotbalu Ondřej Paděra nedal branku, se stává zřídkakdy. Aby ovšem neskóroval nikdo z ofenzivního Blanenska? To už je nevídaný počin. Na svědomí to má MF Baník Ostrava, který ve čtvrtém kole celostátní soutěže zvítězil nad jihomoravským celkem 5:0.

Martin Váňa u míče. 
Martin Váňa u míče.

Domácí kráčeli za vítězstvím už od druhé minuty, kde vstřelil rozhodující gól kapitán Tomáš Bělíček. „Šli jsme do zápasu s respektem k soupeři, ale už od rozcvičky jsem cítil sílu mužstva, což se ukázalo na hřišti, kdy jsme Blanensko celý zápas přehrávali a do větších šancí ho moc nepouštěli. Když už ano, podržel nás skvělý gólman Mário Murín,“ chválil spoluhráče ostravský obránce Martin Váňa.

Právě ten patřil k hlavním hrdinům úspěšného večera. Nahrál na první tři branky svého týmu a v šedesáté minutě se zapsal i do střelecké listiny. „Byl to z mé strany hodně povedený večer, ale jsem rád, že jsem pomohl mužstvu. Ten zápas mi sednul,“ řekl skromně devětadvacetiletý Váňa.

Přitom jeho úkol proti Blanensku nespočíval ani tak v útočení. Vzal si totiž na starost hostujícího kapitána a hrajícího trenéra Paděru. „Většinu zápasu jsem ho bránil, domluvili jsem se tak s klukama, že si ho budu přebírat, což se ukázalo jako správný tah. Jakmile Ondrovi dáte prostor, většinou to skončí gólem,“ líčil.

A to naskočil poprvé v superligové sezoně právě až v tomto duelu. „Hráli jiní kluci a celkem šlapali, tak nebyl důvod. Až před Blanenskem mi napsal náš vedoucí Hrnek (René Bulař – pozn. red.), jestli bych šel pomoct, tak jsem neváhal. Pokud mi to aspoň trošku dovolí čas, určitě zase přijdu,“ slíbil Váňa.

Přestože odjakživa střílel branky, poslední dobou se objevuje v defenzivě a spíš hru tvoří. „Většinou jsem dával góly a přihrával, hrál jsem léta v útoku, ale poslední dva roky jsem se stáhl do obrany, kde to mám celé před sebou a je to pro mě lepší,“ přiznal Váňa.

V lednu už uplyne pět let od doby, kdy se objevil dokonce v české reprezentaci malého fotbalu. S ostravským spoluhráčem Karlem Klosem absolvovali mezinárodní halový turnaj v rakouském Altheimu a pomohli ke třetímu triumfu národního mužstva v řadě. Pokud se mu bude i nadále dařit, může si zase říct o reprezentační dres. „Určitě bych byl strašně rád, kdyby nějaká pozvánka přišla. I pro ostatní kluky, nejen pro mě. Můj názor je takový, že se na kluky z Ostravy bohužel zapomíná, což je strašná škoda, protože tady je strašně silný tým a výborní fotbalisté,“ poznamenal Váňa.

Po čtyřech kolech aktuálního ročníku Baníku patří třetí příčka ve východní skupině pět bodů za vedoucí Olomoucí. V historii Superligy malého fotbalu Ostrava dosud nepřešla přes čtvrtfinále. „Mě to osobně překvapuje, já i ostatní pro to uděláme maximum a věřím, že přes čtvrtfinále přejdeme a půjdeme postupnými krůčky dál a dál. Věřím, že kvalita týmu je tady minimálně na semifinále a že v Ostravě se jen tak vyhrávat nebude. Přijdou nás podpořit skvělí lidé a fanoušci, kteří v Ostravě jsou, především v Ostravském Zábřehu, a kteří umí vytvořit neskutečnou atmosféru,“ doplnil ostravský obránce.