Vzhůru do čtvrtfinále: Staropramen proti Olomouci přijímá roli favorita

13/05/2022, 22:25SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Olomouc, Praha – Klíčová fáze sezony Superligy malého fotbalu nastává. Příští týden začíná play-off. Olomouc v něm před rokem scházela, Staropramen Praha zase vypadl hned ve čtvrtfinále. Tito soupeři na sebe narazí v bitvě o postup mezi nejlepší čtyřku aktuálního ročníku.

Pohled na tabulky po základní části celostátní soutěže hovoří ve prospěch pražského celku, který jako jediný neprohrál v základní hrací době a vyhrál západní skupinu. Celek Olomouc Mighty Ducks skončil ve východní skupině čtvrtý. „Určitě jsme ochotní přijmout roli favorita. Ovšem od rozdělení soutěže už některé týmy celoročně nevídáme a ani si nepamatuji, kdy jsme s Olomoucí naposledy hráli. V zimě jsme v Brně po turnaji večeřeli u Patrika Levčíka a Dominika Kunického, kteří básnili o Olomouci, že je to podle nich herně a hlavně perspektivně nejlepší tým na východě. Překvapilo mě, že úvodní dva zápasy na jaře prohrála, ale hráči jsou furt dobří. Traduje se, že východní skupina bývá o maličko silnější než západní, takže tipuji šance na postup šedesát ku čtyřiceti pro nás, víc bych si nedovolil,“ odhadoval pražský trenér Václav Socher.

Mocní kačeři splnili cíl už postupem do play-off, ovšem ve dvou čtvrtfinálových zápasech mají šanci na úspěch. První duel hostí v pondělí od půl osmé večer v Hněvotíně. „Souboj ze Staropramenem je otevřený, takže bych řekl, že šance jsou padesát na padesát. Na rozdíl od soupeře jsme v sezoně již odehráli těžké zápasy zejména s Brnem a Blanenskem,“ podotkl olomoucký kouč Tomáš Zeman.

Když už Hanáci došli mezi osm nejlepších celků, vyhlíží i další krok. „Snad mluvím za všechny, že s medailí na krku bychom na konci sezony byli spokojeni. Takže musíme udělat ten první krok hned v pondělí v domácím zápase,“ burcoval Zeman.

Zatímco v olomouckém kádru neeviduje dlouhodobé zranění, Pražané se od začátku jarní části potýkali s absencí některých opor. „Oproti podzimu se nám to hodně rozpadlo, zranilo se pět lidí, z toho jsme neměli k dispozici tři nejlepší střelce, ale teď už bude jak Jindra Novotný, tak se uzdravil konečně i Standa Mařík,“ potěšilo Sochera. Chybět mu budou Tomáš Bezstarosti, David Podzimek, František Hakl a Miroslav Verner.

V přípravném utkání české reprezentace s Olomoucí sbíral informace pražský kapitán Mařík, ovšem taktiku musí Staropramen upravit. „Měli jsme plán, který jsme však postavili na určitých typech hráčů, jenže ti na první utkání neodjedou, takže musíme stanovit jiný plán,“ řekl Socher.

Hanáci mají mladý tým, k nejzkušenějším patří kapitán Jan Tögel, který už oblékl i dres reprezentačního áčka. David Lošťák s Vojtěchem Pazderou zase mají ve sbírce stříbro z loňského mistrovství světa do 23 let v ukrajinském Kyjevě. „Mají snad čtyři leváky, což je velká zvláštnost. V kádru dvanácti lidí jde o třetinu hráčů, to je pro ně zajímavá zbraň. Individuality bych nejmenoval, zbytečné je vyzdvihovat, pokud to nepojmou týmově. Poslední dobou jsem od toho opustil, řeším spíš obranu a týmovost, tak nahlížím i na soupeře, nezaměřujeme se na někoho speciálně,“ uvedl Socher.

Praha má v kádru řadu fotbalistů s reprezentačními zkušenostmi v čele s mistrem světa i Evropy Stanislavem Maříkem, evropský titul vlastní také Pavel Šultes a Jiří Sodoma, stříbro ze světového šampionátu do 23 mají Jindřich Novotný, Tomáš Jelínek či gólman Lukáš Vít. „Soupeř má velkou řadu skvělých hráčů, těžko vypíchnout pouze jednoho z nich. Taktické věci si necháme pro sebe a nebudeme prozrazovat, jakým stylem se chceme v play-off prezentovat,“ poznamenal olomoucký trenér.

Staropramen po loňské neúspěšné sezoně obměnil kádr a v tomto ročníku touží po medailové odměně. „Postavili jsme ze sedmdesáti procent skoro nový tým a před sezonou jsem říkal, že bude skvělé, pokud se porveme o jakoukoli medaili, nebyl bych zklamaný ani ze čtvrtého místa. I když jsme vždy favorit soutěže podle tradice, mile mě překvapily naše výsledky, v základní části jsme neprohráli. Po takové sezoně by bylo strašně smutné, kdybychom se nedostali mezi čtyři nejlepší. Respektujeme sílu soupeře, ale chci medaili, jinak budu zklamaný,“ doplnil Socher.

Do play-off si přitom přál ostravský Baník. „Chtěl jsem ho kvůli atmosféře. Zažil jsem ostravské fanoušky dvakrát na Lize mistrů a bylo to úžasné. Máme spoustu mladých kluků v kádru, kteří takovou atmosféru nikdy nezažili,“ podotkl pražský kouč.