Zážitky s tou partičkou mi nikdo nemůže vzít, říká brněnský trenér Táborský

30/05/2023, 22:23SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Brno – Do Superfinále malého fotbalu v hlavní mužské kategorii dosud neodmyslitelně patřilo. V této sezoně v něm však Brno nebude. Vikingové vypadli ve čtvrtfinále po dvou prohrách s Mostem, takže pátý titul do sbírky nepřidají. „Čtvrtfinále jsme neodehráli moc dobře,“ uznal brněnský trenér Zdeněk Táborský.

Zdeněk Táborský (vpravo) loni dovedl Brno ke stříbrným medailím. Foto: David Lejček
Zdeněk Táborský (vpravo) loni dovedl Brno ke stříbrným medailím. Foto: David Lejček

Přebolelo už zklamání z vyřazení ve čtvrtfinále?Zklamání odeznívá, je to koníček, je to sport, je to fotbal. Prostě jsme vypadli a už je to minulost a dívám se do budoucna. Konec ve čtvrtfinále znamená, že skončila éra sedmi let, kdy jsem vedl Brno a v šesti předcházejících ročnících se rozhodně nemáme za co stydět. Udělali jsme čtyři mistrovské tituly, jedno druhé a jedno třetí místo, každou sezonu jsme tedy byli na bedně. Jako zatím jediní jsme obhájili titul nebo zvedli pohár pro vítěze třikrát po sobě. Také jsme zvládli šňůru pětadvaceti špílů bez porážky po sobě, ale to jsou jen statistické údaje.

Co si za tu dobu z trénování Brna odnášíte?
To nejkrásnější jsou vzpomínky a zážitky s tou partičkou, kterou jsem měl možnost koučovat, ty mi nikdo vzít nemůže a věřím, že i moji plejeři na toto období nikdy nezapomenou. Takže se na to dívám optikou celého období a ne jenom této neúspěšné sezony. A tím, že nás vyřadil Most, se uzavřel i jakýsi kruh, protože úplně první zápas, kdy jsem vedl Brno, byl právě proti Mostu (výhra 7:4 – pozn. red.).

Prohráli jste už první domácí duel s Mostem, tam se čtvrtfinále lámalo?
Domácí čtvrtfinále se nám nepovedlo a od toho se odvíjelo i naše vyřazení. Hlavně první poločas byl z naší strany velmi špatný, nesplnili jsme nic z toho, co jsme si před zápasem řekli. Druhá půlka byla herně dobrá, ale nebyli jsme střelecky produktivní a fotbal se hraje na góly, ne na šance nebo na převahu.

Klíčová byla produktivita týmů, kterou v Mostě táhne Denis Laňka, je to tak?
Most byl ve dvojzápase gólově úspěšnější, už v sezoně za Most střílel gól za gólem Denis Laňka, kanonýrské vlohy prokázal i na mezinárodním turnaji v Baku, kde byl nejlepším střelcem. Lepilo mu to i proti nám ve čtvrtfinále.

Kdybyste nenarazili na Most, proklouzli byste podle vás do semifinále?
To se těžko odhaduje, je to pouze spekulace. Čtvrtfinále jsme neodehráli moc dobře, takže si upřímně myslím, že nejspíš ne.

Celou sezonu jste nepůsobili v optimálním rozpoložení, co tomu chybělo?
Nejvíc nám chyběli dlouhodobě zranění hráči užšího kádru, kteří se podíleli na úspěších v předchozích letech. Množství zraněných bylo nekonečné jako seriál Ulice, respektive vzhledem k lékařskému prostředí spíše jako Ordinace v růžové zahradě...

Jaké poučení přinese čtvrtfinálové vyřazení do další sezony?
Vše probereme na závěrečné, kterou máme v sobotu 3. června.

Očekáváte, že skončí někteří matadoři?
Se všemi borci chci jejich zapojení do dalšího ročníku probrat a podle toho se rozhodnu ohledně svého dalšího působení u družstva mužů.

Procházíte generační obměnou, bude trvat delší dobu, než zase zabojujete o titul?
Průběžně kádr doplňuji o hráče z úspěšné brněnské kategorie U23 a záleží jen na nich, jak zamakají na tom, aby se Brno opět dostalo na vrchol.

Koho ze zbylých čtyř týmů favorizujete na titul?
Letos je velmi těžké toto odhadnout, protože ve východní i západní skupině byly mezi postupujícími do play-off minimální bodové rozdíly. Chystám se podívat na semifinálové zápasy Jihlava – Příbram a Olomouc – Most, tak třeba něco vykoukám tam... (úsměv) Ale kdybych měl tipnout účastníky finále teď před semifinále, dám Jihlavu a Most, protože na jaře tato mužstva vyhrála všechna utkání v základní části i obě čtvrtfinále.

V Superfinále má Brno zastoupení v jiných kategoriích, jaká máte výsledková přání?
V Superfinále bude Brno bojovat ve třech kategoriích, kromě našich žen se půjdou o titul porvat i výběry U20 a U23, které oba vedu. A výsledková přání? Každý chce titul, to je jasné. Chce ho soupeř a chceme ho i my. Ale nejdůležitější pro mě je, abychom se všichni po špílu mohli sobě podívat do očí a říct si, že jsme pro to udělali maximum.