Zranění, červená a osm gólů. Ostrava vyměnila proti Olomouci čtyři brankáře

24/11/2022, 22:48SuperligaAutor: Jaroslav Kára

Ostrava – Nešlo o taktický záměr jako spíš o znouzectnost. V brance ostravského Baníku v posledním sedmém podzimním kole Superligy malého fotbalu stanuli čtyři muži. Jejich střídání ovšem neodvrátilo v Hněvotíně prohru 2:8 s domácím celkem Olomouc Mighty Ducks.

Martin Galus jde do ostravské branky. Foto: Petr Jureček
Martin Galus jde do ostravské branky. Foto: Petr Jureček

Od první minuty chytala stabilní gólmanská jednička Mário Murín, jenže ten si při jednom ze zákroků poranil koleno a zápas pro něj skončil. Nahradil ho Martin Galus, který sice branku nepustil, jenže ve 26. minutě viděl červenou kartu. „Zlobit se na rozhodčího nemůžu, asi bych taky přemýšlel, že ji udělím. Dostal jsem pomalý balon od Fréborta a chtěl jsem si ho pustit do lajny, jenže frajer mi ho vypíchl. Ještě nebyl přede mnou, dal jsem si tam ruku, od které se odrazil a spadl. Takže prý jasná červená,“ líčil ostravský útočník Galus.

Když se přitom Murín zranil, dlouho neotálel, zda jej nahradí. „Párkrát jsem chytal ve futsale, balonu se moc nebojím. Nevadilo mi to a říkal jsem, že to zkusím vzadu na střelu. Akorát jsem tam dlouho nebyl, snad tři minuty a jeden zákrok,“ hlesl.

Galuse nahradil Martin Blokša, záhy po něm šel do branky Martin Váňa. „Čtyři brankáři v zápase? Fantazie,“ glosoval neobvyklou situaci. „Martin Blokša dostal hned z první střely gól, pak jsme hráli vabank. Řekli si, že to zkusí s Martinem Váňou rozehrávat zezadu. Nebylo to nejhorší, měli jsme trochu smůlu, trefili jsme hodně tyček, zatímco na druhé straně padaly branky,“ líčil ostravský forvard.

Přitom Baník vedl od osmé minuty po brance Tomáše Bělíčka. Jenže po zranění Murína a vyloučení Galuse domácí srovnali zásluhou Jana Šuby tři minuty před koncem prvního poločasu. „Nebýt zranění našeho stabilního gólmana, možná jsme vyhráli, i když za stavu 1:0 pro nás domácí taky trefili tyčky a břevno, smrdělo to gólem. Hrálo se nahoru dolů, pak jsem to bohužel trochu otevřeli a bylo po zápase,“ popsal Galus.

Po přestávce nastříleli Hanáci sedm branek, z nichž tři dal jeho olomoucký jmenovec Michal Galus. „Vím o něm, ale nemáme spolu nic příbuzného,“ usmál se. „Domácím tam spadlo úplně všechno,“ doplnil Martin Galus.

Baník zakončil podzim na čtvrté příčce tabulky východní skupiny, na třetí Blanensko ztrácí jen bod, ale stejný počet deseti bodů nastřádala i pátá Jihlava. „Postup do play-off bereme jako základ, pak se chceme porvat dál. Pořád máme k dobru doma zápas s posledními Pardubicemi oproti jiným týmům, s nimiž bojujeme. Jedeme pak na Blanensko a nakonec máme Brno, pořád jsme ve hře,“ prohlásil dvaatřicetiletý fotbalista.

Také Baník bojuje s docházkou především na venkovní výjezdy, což je jeden z klíčů k jarnímu zlepšení. „Občas se někomu nechce ven, takže skládáme tým na poslední chvíli. Trvá to už delší dobu, záleží, jak kdo malý fotbal vnímá. Já ho beru jako dobré zpestření, něco navíc, protože hraji v Rakousku, takže moc tréninků nemám. Superliga má pěknou úroveň a za mě je to dobrá soutěž,“ uvedl Galus.